Ortodoncie

O čem je ortodoncie?

Cílem ortodontické léčby je dosáhnout správného postavení zubů, aby se zlepšilo žvýkání, vytvořily podmínky pro dobrou řeč a hlavně zlepšil vzhled pacienta. Ortodontická léčba tak přispívá k omezení kazivosti chrupu a napomáhá zdraví dásně, protože vyrovnané zuby se lépe a snadněji čistí.

Velká většina ortodontických vad je projevem dědičné vlohy. Ve všech vyspělých zemích se používají k úpravě postavení zubů a vad skusu fixní aparáty. Snímací aparáty většinou slouží k předléčení vady a nebo po sejmutí fixního aparátu k udržení již dosaženého výsledku léčby. Začátek léčby je rozdílný podle typu vady a podle zvolené techniky. Často se začíná kolem dvanáctého roku věku dítěte. U většiny pacientů je třeba nasadit fixní aparát v horní i dolní čelisti kvůli dosažení správného kontaktu zubů a jejich funkci při žvýkání. Jen v malém počtu případů lze použít fixní aparát pouze v jedné čelisti.

Ortodoncie zažívá značný rozmach a většinou zdravotní pojišťovny hradí tuto léčbu jen částečně nebo vůbec ne. Moderní ortodoncie je drahá na celém světě a je to dáno velmi drahými a složitými součástmi aparátu, náročností práce vysoce kvalifikovaného personálu i nutností mít k dispozici široké spektrum pomůcek.

Základní podmínkou zahájení ortodontické léčby je perfektní hygiena. Fixní ortodontický aparát lze nasadit jen těm pacientům, kteří jsou ochotni si správně a často čistit svůj chrup. Jinak hrozí odvápnění skloviny kolem nalepených zámků.

Rovnátka – nikdy není pozdě

V jakém věku je nejlepší pořídit si rovnátka? Nejvhodnější dobu není možné stanovit jednoznačně, protože se u jednotlivých typů vad liší. Někdy je dobré začít upravovat růst zubů už u tříletých dětí. Existují ale v podstatě tři základní období, během nichž je výhodné s touto léčbou začít.

První přichází mezi 7. a 9. rokem, kdy nám rostou první stálé zuby. Druhé období nastává mezi 12. až 14. rokem, kdy děti výrazně rostou. A třetí období je čas, kdy už nerosteme a v ústech máme takřka kompletní sestavu. Léčba se tedy dnes většinou zahajuje od dvanácti let výše. Díky fixnímu ortodontickému aparátu neboli pevným rovnátkům, je totiž možné upravovat chrup víceméně v jakémkoli věku. Rovnátka jsou vhodná i v pozdním věku ke stabilizaci parodontózou napadených zubů.

U většiny vad trvá tato léčba zhruba dva roky. Je dobré vědět, že zkrátit ji nelze. Pacienti lékaře často žádají, aby jim rovnátka odstranil dříve, ale stomatologové tomu nemohou vyhovět, protože v tom případě by celé snažení přišlo na zmar.

Jednou za měsíc až 3 měsíce se rovnátka „utahují“, vyměňují se drátky mezi zámečky, což jsou malé kovové kostičky nalepené na jednotlivých zubech. O rovnátka je také nutné dbát a pravidelně je čistit.

Co vše mohou vyřešit fixní rovnátka

V dnešní době, kdy klademe velký nárok na estetiku, narůstá počet i starších pacientů a není výjimkou léčba i ve 40 letech. Pacienti dřív na ortodontickou léčbu neměli dostatečné finanční prostředky nebo byl jejich stav (ze strany rodičů nebo zubařů) podceněn. Vládl také názor, že léčba rovnátky je něco ošklivého, odpuzujícího.

Nejčastější dotazy

Kdy začít s léčbou?

Je dobré se poradit s praktickým stomatologem, ten řekne, kdy je ten správný čas u které vady. Pokud je někdo se svým chrupem nespokojený, může se na ortodontistu obrátit sám. Léčba fixními aparáty se většinou začíná ve věku 12-14 let, ale za určitých podmínek je léčba možná i v dospělosti.

Nekazí se více zuby s fixním aparátem?

Pokud se dodržuje perfektní hygiena, tzn. čistí se zuby po každém jídle a používají se doporučené kartáčky, tak by k žádnému poškození nemělo dojít.

Bolí nasazování fixního aparátu?

Samotné nasazení pevných rovnátek nebolí, trvá to přibližně hodinu, ale prvních několik dnů může být nepříjemných.

Je třeba si zvyknout na něco nového v ústech, zuby mohou být citlivé při kousání, pokud některá část rovnátka odírá, dá se použít ochranný vosk k překrytí takových míst.

Jaká jsou omezení?

Není třeba držet žádné diety, ale je dobré dát pozor na tvrdá jídla, např. topinky raději vynechat, tvrdou zeleninu (mrkev, kedlubnu) nakrájet nebo nastrouhat, pozor na pecky v ovoci a kosti v mase! Uvolněné zámky a kroužky se sice dají znovu nalepit, ale opakovaným uvolňováním těchto součástí pevných rovnátek se prodlužuje doba léčby.

Je sejmutí fixního aparátu bolestivé?

Bolestivé není, ale může být trochu nepříjemné. Zámečky i kroužky se uvolní speciálními kleštěmi a zbytky lepidla se odstraní jemnými frézkami, nakonec se povrch zubů vyleští, aby zuby po léčbě měly stejný vzhled jako před léčbou.

Je nutné nosit udržovací rovnátka?

Jedná se o snímací aparátky, která se nosí ještě asi 3-5 let po sejmutí pevných rovnátek.Tato fáze léčby, tzv. retence je stejně důležitá jako předchozí aktivní léčba a vyplatí se ji dodržet. Jinak se zuby mohou vracet do svého původního postavení před léčbou.